WZDŁUŻ WISŁY
29.04.2020 r.
  1. Oglądanie mapy Polski – zapoznanie dziecka z ogólnymi informacjami o najdłuższej rzece Polski Wiśle. Skąd wypływa? Przez jakie miasta płynie  (np. Kraków, Warszawa, Gdańsk), gdzie dopływa?




2. Zagadka słuchowa „Co to za melodia?”. Słuchanie fragmentu hejnału mariackiego – nagranie dostępne na YouTube.
- Na czym grana jest ta melodia? 
-  Jak nazywa się człowiek, który gra hejnał?
-  O której godzinie grany jest hejnał i skąd?
- Dlaczego hejnał się urywa?
Obejrzenie na YouTube - „Przerwany hejnał – Baśnie Polskie”.


3. Zwiedzamy Kraków – oglądanie miejsc, które warto w Krakowie zwiedzić (Wawel, Barbakan, Sukiennice, Kościół Mariacki).






4. Przybliżenie dziecku wiadomości o Krakowie poprzez legendę E. Szelburg – Zarembiny.

W Krakowie, u stóp góry Wawelskiej, jest wielka podziemna jaskinia. Przed wiekami, za panowania księcia Krakusa, pod zamkową górą, na brzegu rzeki Wisły straszliwy potwór, smok okrutny zamieszkał w jaskini. Padł strach na ludzi, bo smok co noc wychodził z jamy i pożerał całe stada bydła. A trzeba było przypędzać mu wciąż nowe, aby się najadł do syta i nie dokuczał ludziom. Ginęły więc owce, woły, krowy. Nikt nie śmiał przegnać zbójeckiego gada.
Każdy, kto zbliżył się do smoczej jamy ginął śmiercią okrutną. Rozzuchwaliło się smoczysko. Już nie czekał na bydło. Wypełza w ulice grodu. Tylko patrzeć, jak zacznie rzucać się na ludzi. Wszczął się płacz wielki i lament w całym grodzie. Śpieszy lud na zamek do Krakusa:
  • Ratuj nas !– wołają wszyscy.
Mężne miał serce Krakus. Silne miał ramię. Miecz ostry wziął w rękę i wyszedł przeciw strasznemu smokowi. Ujrzał smok śmiałka. Zaryczał, z paszczy ogniem buchnął.
  • Ulegnie Krakus smokowi !

Wtem miecz błysnął wzniesiony, ciął ostrzem – i spadła smocza głowa. Lecz co za dziw! Jedną ściął Krakus smokowi, a już druga głowa na smoczym karku wyrosła. Trzy razy ścinał Krakus głowę smokowi i trzy razy potworowi odrastała głowa. Widzi Krakus: nie poradzi tu miecz, chytrością trzeba przemóc gada. Kazał Krakus skóry bydlęce napełnić płonącą siarką. Zamiast owiec, wołów i krów podrzucono wypchane zwierzęta smokowi. Ledwie pożarł je, zaczęło go dręczyć pragnienie okrutne. Doczołgał się do Wisły, aby pragnienie ugasić. Gdy jednak napił się wody wiślanej, ogień, który w nim gorzał, nie zgasł, ale rozerwał go na ćwierci. Tak zginął smok straszny i groźny. Wielka była radość w grodzie! Ludzie, wdzięczni za oswobodzenie od smoka, do śmierci Krakusa kochali i czcili. A gdy zmarł dzielny książę, mogiłę mu usypali, rękami na nią ziemię wznosząc dopóty, dopóki nie urósł wielki kopiec. Ten kopiec po dziś dzień stoi pod Krakowem i zwany jest Kopcem Krakusa.

Proponowane pytania stawiane dziecku:
  • Gdzie mieszkał smok?
  • Dlaczego mieszkańcy Krakowa bali się smoka?
  • Kogo prosili o pomoc?
  • W jaki sposób Krakus zwyciężył smoka?
  • W jaki sposób Krakowianie odwdzięczyli się Krakusowi za uratowanie ich od smoka?
  1. Układanie wyrazów z rozsypanki literowej – smok, smoki.
  2. Zabawa plastyczna - „Portret smoka”.




ZDALNE NAUCZANIE – REALIZACJA PODSTAWY PROGRAMOWEJ: IV4, IV3, IV5, IV8, IV10.

Jestem do Państwa dyspozycji pod e-mailem przedszkolezabki@onet.eu

Pozdrawiam
A. Danielak



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wycieczka do Ruszowa